Sklep internetowy – gdzie i jak magazynować towar

Założenie sklepu internetowego wydaje się dziś dość prostym pomysłem na biznes. Narzędzia internetowe pozwalają na zbudowanie sklepu w kilka dni, jednak pomysł i witryna to wierzchołek góry lodowej. Myśląc o internetowej sprzedaży towarów – czy to będą ołówki, komputery, czy też ekokosmetyki – trzeba zadbać o cały proces sprzedaży.

Jak wysłać zamówione towary? Gdzie je przechowywać i pakować? Ile i jak różnorodny asortyment potrzebny będzie na początek? Jak go potem rozwijać i czy w ogóle?

Klienci zwracają uwagę na jakość produktów – to oczywiste – ale równie istotna jest dostępność oraz czas dostawy. Dla właściciela e-sklepu oznacza to, że aby wygrać z konkurencją, musi mieć zawsze pod ręką oferowany towar oraz mieć opracowany szybki i niezawodny sposób dystrybucji. To wymaga przemyślenia kwestii magazynowania asortymentu oraz współpracy z odpowiednimi podmiotami zajmującymi się dostawą. A prościej – trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie będziemy magazynowali towar oraz ile i jak różnorodny powinien być, a także, czy dostarczając towar klientom chcemy korzystać z usług poczty, kuriera, sieci paczkomatów, czy może mamy na to jeszcze inny pomysł.

Zakładając sklep internetowy mikroprzedsiębiorcy często na początku prowadzą swój biznes z domu. I dom służy im za magazyn, pakowalnię i miejsce dystrybucji. To jednak nie jest rozwiązanie na lata.

Wynajem biura, czy magazynu to koszt, który może przekraczać możliwości początkującego e-sklepu. Tańszym i wygodnym rozwiązniem jest self storage. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia w self storage są niewielkie, łatwo więc dostosować ich rozmiar do rosnących stopniowo potrzeb sklepu. Na początek jeden kontener, potem można dołączać kolejne. Atutem może być też możliwość wynajmu kilku kontenerów w różnych lokalizacjach – w przypadku niektórych towarów, może to ułatwiać ich dostępność, a także skracać czas dostawy.

Jak zorganizować magazynowanie towaru w self storage? Oto cztery podpowiedzi, które to ułatwią:

  1. Utrzymuj porządek, abyś w każdej chwili mógł odnaleźć produkt, którego potrzebujesz. Nie możesz tracić czasu na przekopywanie się przez stosy pudeł i worków, aby znaleźć to, czego potrzebujesz. Łatwym sposobem na zachowanie porządku jest użycie regałów, na których ułożysz produkty według określonego porządku. Małe przedmioty można przechowywać w przezroczystych pojemnikach, dzięki czemu nie pogubią się i będą dobrze widoczne.
  2. Zrób zdjęcia wszystkiego, co jest w magazynie. To szybsze niż robienie notatek. Dzięki temu będziesz mógł szybko odpowiedzieć na pytania klientów.
  3. Jeśli umieścisz rzędy półek w swim magazynie, możesz stracić orientację, gdzie co się znajduje, zwłaszcza jeśli masz wiele rodzajów produktów. Zrób mapę magazynu, zaznaczając na niej miejsca przeznaczone na konkretne produkty lub typy produktów. Trzymaj mapę pod ręką – w magazynie albo w smartfonie.
  4. Opracuj sposób śledzenia swoich stanów magazynowych. Jest wiele aplikacji, które wspomagają firmy handlowe. Zapytaj znajomych, lub poszukaj informacji w internecie, jakie aplikacje polecają inni. Wybierz dla siebie najwygodniejszy sposób na to, abyś zawsze wiedział ile czego masz w magazynie oraz gdzie dokładnie to się znajduje.

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek oferuje klientom ogromne możliwości wyboru nie tylko towarów, ale też ich dostawców, to, co stanowi o przewadze konkurencyjnej to logistyka, rzetelność, sprawność obsługi. Dlatego prowadząc sklep internetowy trzeba rozważnie decydować ile i jakich produktów potrzebujemy w magazynie, by to, co zamawiają klienci było dostępne „od ręki”, a jednocześnie byśmy nie tworzyli zalegających miesiącami zapasów, które będą blokowały naszą płynność. Jak tego dokonać?

Po pierwsze – poznaj swoich klientów. Jeśli chcesz sprzedawać książki, musisz mieć dobrą orientację w rynku czytelniczym, jeśli zakładasz sklep ze zdrową żywnością – musisz śledzić bieżące trendy. Krótko mówiąc – oprócz żyłki handlowej i chęci prowadzenia własnego biznesu, potrzebna jest znajomość branży.

Po drugie – zorganizuj sobie przestrzeń magazynową i miejsce do pakowania. Wynajęcie kontenera self storage na początek będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Zmagazynuj w nim towar, który spodziewasz się szybko sprzedać.

Po trzecie – bądź rzetelnym dostawcą. Jeśli deklarujesz wysyłkę w ciągu 24 godzin, dotrzymaj słowa. Jeśli z jakiegoś powodu wysyłka się opóźni, informuj klienta o opóźnieniu i o kolejnych krokach, jakie podejmujesz. W przypadku opóźnienia kilkudniowego, warto zaproponować klientowi możliwość zmiany zamówienia lub wycofania się z niego. Profesjonalna obsługa klienta oraz dobra komunikacja to podstawa budowania relacji z klientami na dłużej niż jeden zakup.

Scroll to Top