Remont mieszkania – praktyczne wskazówki

Remont mieszkania niektórym wydaje się drogą przez mękę, inni przeciwnie, zakładają, że to tylko trochę machania pędzlem. Prawda jest natomiast taka, że remont, nawet jeśli to tylko malowanie, jest wyzwaniem, ale nie musi być katorgą. Warto podejść do planowania remontu realistycznie, a z dobrym planem wszystko powinno udać się sprawnie i przynieść oczekiwany efekt. Oto kilka wskazówek, które ułatwią przeprowadzenie remontu.

Plan

Niezależnie od tego, czy to tylko odświeżenie ścian, czy też generalny remont całego mieszkania, przedsięwzięcie zaczyna się na długo przedtem, zanim weźmiemy pędzel w dłoń, czy też zaprosimy fachowców, by wykonali swoją pracę. Udany remont zaczyna się od planu. Aby go zrobić:

  • wyznacz zakres prac, tak szczegółowo, jak potrafisz (np. wymiana wanny na brodzik, zerwanie glazury, położenie nowej, wymiana grzejnika, malowanie ścian, montaż sufitu podwieszanego…);
  • na podstawie zakresu prac, zrób listę potrzebnych zakupów i oszacuj koszty materiałów, narzędzi i akcesoriów;
  • zdecyduj, czy remont zrobisz samodzielnie, czy będziesz potrzebować fachowców; jeśli szukasz fachowców, pytaj znajomych o polecaną ekipę oraz weź pod uwagę, że dobry fachowiec ma pełny kalendarz prac;
  • zastanów się, czy potrzebujesz architekta lub doradcy w sprawie wystroju wnętrz – znalezienie odpowiedniej osoby oraz stworzenie projektu też wymaga czasu;
  • oszacuj całościowe koszty: materiałów, robocizny, projektów i dodaj do tego 10-20% – w czasie remontu zazwyczaj pojawiają się nieprzewidziane wydatki i warto być na nie przygotowanym;
  • ustal terminarz prac biorąc pod uwagę wszystkie zaangażowane w remont osoby.

Zakupy

Można za jednym zamachem w jednym sklepie kupić wszystko. To organizacyjnie proste, jednak może wymagać kilku kompromisów. W jednym sklepie możemy nie dostać dokładnie takich akcesoriów, farb, płytek, paneli jakie sobie wymarzyliśmy. Spełnienie marzeń najczęściej będzie wymagało wizyt w kilku sklepach i buszowania po internecie. Warto zacząć przymiarki do zakupów jak najwcześniej, gdy tylko pomysł o remoncie pojawi się w naszej głowie. Mając dużo czasu możemy polować na okazje i promocje, ale też możemy zdobyć trochę wiedzy, która pomoże nam w wyborze tego, co najlepsze.

Przygotowanie

Nawet przy niewielkim remoncie mieszkanie trzeba przygotować. Remont to kurz, chlapanie farbą, pył i demolka. Zanim prace się rozpoczną trzeba zabezpieczyć meble i wyposażenie mieszkania przed przypadkowym zniszczeniem. Można popakować wszystko do kartonów i przykryć folią. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy niewielkim zakresie prac remontowych – np. przy malowaniu jednego pomieszczenia. Jeśli chcesz zrobić coś więcej, musisz nie tylko zabezpieczyć swój dobytek, ale też zrobić przestrzeń do prac remontowych. Najlepiej będzie, jeśli meble i swoje rzeczy przechowasz w magazynie self storage. W jednym kontenerze Przechowalnia24 możesz przechować wyposażenie około 150 metrowego mieszkania. Dzięki temu twój dobytek nie dozna remontowego uszczerbku, a ekipa remontowa będzie miała swobodę działania bez konieczności obchodzenia wkoło sterty mebli przykrytych folią piętrzących się na środku salonu.

Realizacja

Kiedy już wszystko przygotowane, wchodzi ekipa remontowa i… Zazwyczaj okazuje się, że czegoś brakuje, albo coś jest inaczej niż się spodziewaliśmy. A to kable w ścianie leżą nie tak, jak miały, a to ściana w łazience rozkwita ukrytą pleśnią, a to farby jest za mało lub słabo kryje. Bądź przygotowany na niespodzianki i nadprogramowe wyprawy do sklepu budowlanego. Nie rozwiązuj kłopotów w pośpiechu, ani prowizorycznie, ale też pilnuj planu. Niech drobne trudności nie będą pretekstem do rozciągania prac w czasie.

I nawet jeśli nie znasz się na malowaniu, gładziach gipsowych, hydraulice czy parkietach, czuwaj nad swoim remontem. Nikt go nie dopilnuje tak dobrze, jak ty.

I po remoncie

Kiedy już mieszkanie wygląda tak, jak chcieliśmy, czas na sprzątanie. Dopiero kiedy zniknie cały poremontowy kurz i brud, przewieź z powrotem meble i resztę swoich rzeczy z Przechowalni24 do świeżego, ślicznego mieszkania. Być może rozpakowując je i układając od nowa wykorzystasz okazję, by dokonać selekcji i odchudzić nieco swoje szafy i komody. Ale to już jest opowieść na inny wpis.

Scroll to Top